Zobacz również: Zapalenie cewki moczowej | Zapalenie pęcherza
panie2

Nietrzymanie moczu: czy wiesz, jakie środki ochrony warto wybrać?

Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, jest problemem dotykającym wbrew pozorom nie tylko osoby starsze. Zdarza się zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, chociaż z powodów anatomicznych bardziej narażone na ten problem są panie. Na szczęście dzięki dostępnym w aptekach środkom ochrony nietrzymanie moczu nie musi oznaczać rezygnacji z aktywnego życia. Zobacz, jak znaleźć produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb.

kobieta

Inkontynencja jest bardzo uciążliwą i krępującą dolegliwością – chociaż spotyka naprawdę sporą grupę kobiet i mężczyzn. W przypadku wielu osób staje się powodem rezygnacji ze spotkań towarzyskich, aktywnego stylu życia, realizowania własnych pasji. Przyczyny pojawienia się problemu mogą być bardzo różne. Gdy chodzi o kobiety, często wynika on z osłabienia mięśni dna miednicy, które bywa związane np. z ciążą i porodem. Wówczas najczęściej mamy do czynienia z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu – do jego popuszczania dochodzi podczas wysiłku fizycznego, kichania lub intensywnego śmiechu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że niekontrolowane oddawanie moczu może być związane z różnego rodzaju chorobami fizycznymi lub psychicznymi (np. chorobami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane). Może wynikać też z zażywania niektórych leków lub przebytych infekcji układu moczowego.

Środki ochrony – co mamy do wyboru?

Podstawą w walce z nietrzymaniem moczu jest oczywiście dążenie do zlikwidowania jego przyczyny. Musimy więc ściśle trzymać się zaleceń lekarza, zażywać odpowiednie leki lub po prostu wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy – wszystko zależy od postawionej przez lekarza diagnozy. W międzyczasie jednak nie warto rezygnować z aktywnego życia. Dzięki środkom ochrony możemy uprawiać sport, czy bez skrępowania i lęku uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich. Są one także niezbędne w przypadku osób, u których nietrzymanie moczu związane jest z przewlekłą lub wręcz nieuleczalną chorobą. Do wyboru mamy m.in. wkładki urologiczne, specjalne podpaski czy też majtki chłonne. Pierwszym kryterium, jakie trzeba wziąć uwagę przy wyborze, jest chłonność konkretnego produktu. Z reguły cienkie wkładki i wkłady anatomiczne dedykowane są osobom cierpiącym na lekkie nietrzymanie moczu; przy średnim warto sięgnąć po bardziej chłonne produkty, a majtki chłonne zapewnią ochronę nawet przy ciężkiej inkontynencji.

Czym jeszcze się kierować?

Odpowiedni chłonność to podstawa – jednak nie jest to jedyne kryterium, jakie warto brać pod uwagę. W przypadku nietrzymania moczu ważną kwestią jest ochrona przed nieprzyjemnych zapachem; sprawdźmy więc, czy dany produkt zapewnia nam taki komfort. Niezwykle istotne jest również, aby produkty były wykonane z „oddychających”, delikatnych dla naszej skóry materiałów – dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie wywołają żadnych podrażnień.